logo.png
Home > Achievements > Students > Non-Academic > 2018

2018

Singapore Olympic Foundation - Peter Lim Scholarship

Peter-Lim-Scholarship.jpgThe Singapore Olympic Foundation (SOF) set up the SOF-Peter Lim Scholarship with a S$10-million donation from philanthropist and sports enthusiast, Mr Peter Lim. The gift remains the single largest donation in Singapore from an individual towards sports development.

The driving force behind the Scholarship is the desire to ensure that no promising young athlete, committed to chasing his sporting dreams, should be hampered by financial considerations.

The Scholarship aims to: Help young deserving sports talents from humble backgrounds to achieve their sporting goals; and Support under-18, high-performing athletes to pursue sporting excellence in their chosen fields
Peter Lim Scholarship - CHEN SIBIN 5A.jpg
Peter Lim Scholarship - MUHAMMAD ASYRAF BIN MOHD ISA 3C.jpg
  • CHEN SIBIN 5A
  • MUHAMMAD ASYRAF BIN MOHD ISA 3C

Rope Skipping Competition 2018

Students were selected to represent the school for the East Zone Rope Skipping competition. The students did better than last year and received awards for all categories.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
EZ Group Pic 2.jpgEast Zone
EZ Senior Girl 4th.jpgSenior Girls – 4th EZ Junior Girl 3rd.jpg Junior Girls – 3rd EZ Senior Boy 3rd.jpgSenior Boys – 3rd EZ Junior Boy 1st.jpgJunior Boys – 1st
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Placing Name
Class

Senior Girls – 4th  SITI NUR FATEHAH BINTE MD YUSOF
CATIMBANG HAGIA SOPHIA TORRES (WIthdraw from school)
6E
6C
  

Overall Senior Boys – 3rd CHEE YUN YOU  5D - Individual Speed (4th) / Double Under (3rd)
Overall Junior Girls – 3rd SING SHU YI, ANN
SIVAKUMAR SAMYUKTHA
DINI QAISYA BINTE KHAIRUDIN
KATHRAL ALI NADIA PARAJAS
MANIMOORTHI RAGHAVI

SONAL SHREE
LIM ZI YUN
TAN WEN XUAN

4B
4B
4D
5A
5B

5B
5B
5D

- Team creative (2nd) / Speed Relay (4th)
- Double Dutch (2nd) / Speed Relay (4th)
- Speed Relay (4th)
- Pair Creative (3rd) / Team Creative (2nd)
- Individual Creative (3rd)/ Pair Creative (3rd) / Team Creative (2nd)
- Pair Creative (3rd) / Team Creative (2nd)
- Double Dutch (2nd) / Speed Relay (4th)
- Double Under (2nd) / Double Dutch (2nd) / Team Creative (2nd)
Overall Junior Boys – 1st WONG HAO ZHE
CIENCIA JADEN VIKTOR BANAYAT
MD SHAFLI BIN ZULKIFLI
LEE EN LAI
VICTOR LIM XUAN DI
MD MUSTAQIM BIN MD RAFI
MD ZIDANIE BIN FENDILATO
MD IRFAN BIN MOHD ZAHRIN
YUSUF BIN NASIR BAEESA
4A
4B
4C
5A
5B
5B
5D
5D
5D
- Double Dutch (2nd) / Speed Relay (1st)
- Team Creative (2nd) / Speed Relay (1st)
- Team Creative (2nd)
- Double Dutch (2nd)
- Double Dutch (2nd) / Pair Creative (2nd)
- Double Dutch (2nd) / Speed Relay (1st)
- Individual Speed (1st) / Speed Relay (1st)
- Double Dutch (2nd) / Team Creative (2nd)
- Double Dutch (2nd) / Speed Relay (1st)

-----------------------------------------------------------------------------------------------
National
20180403_160845.jpg 20180403_160853.jpg 20180403_171421.jpg
-----------------------------------------------------------------------------------------------
    Placing Name
    Class

    2nd CIENCIA JADEN VIKTOR BANAYAT
    MD SHAFLI BIN ZULKIFLI
    VICTOR LIM XUAN DI
    MD ZIDANIE BIN FENDILATO
    MD IRFAN BIN MOHD ZAHRIN
    4B
    4C
    5B
    5C
    5C
    - Team Creative (2nd)
    - Team Creative (2nd)
    - Team Creative (2nd)
    - Team Creative (2nd)
    - Team Creative (2nd)

Red Cross Youth Excellence Unit Award (YOA 2017) (National - Gold)

redcross.jpg
Red Cross Youth Excellent Unit Award 2018 (Year of Assessment 2017)
  • LEE YONG CHOON P4-A
  • ILHAM HANAFI BIN JUNIN P4-B
  • LI HUA SEN P4-B
  • LUEI BAO XSERN P4-B
  • DAMIANN LEE P4-D
  • MUHAMMAD HARITH BIN MOHD ALI P4-D
  • YUSQARMAN BIN YUSOP P4-D
  • TAI BEI EN P5-D
  • CHIEW HON CHENG P5-D
  • TAN SIMON P5-D
  • NUR FARINA BINTI MUHAMAD FAZLIN SHAH P6-A
  • POH SHI ZIE P6-B
  • TARA FERRISA BAYHAQI NUR P6-C
  • SUN QI RUI P6-C
  • TAN YI RUI P6-C
  • WANG CHEN P6-C
  • NURLISHA BINTE ZULKIFLI P6-D

Red Cross First Aid Championships 2018 (National - Silver)

2018 03 02 1st Aid Competition (8).JPG2018 03 02 1st Aid Competition (2).JPG
Students participated in a competition based on first aid knowledge and hands-on skills.  The marks obtained will be accumulated based on completion of 4 stations within the shortest time frame. 
  • NUR FARINA BINTI MUHAMAD FAZLIN SHAH P6-A 
  • TAN YI RUI P6-C
  • TAI BEI EN P5-D
  • WANG CHEN P6-C 
  • URLISHA BINTE ZULKIFLI P6-D 
  • POH SHI ZIE P6-B 
  • TARA FERRISA BAYHAQI NUR P6-C 
  • SUN QI RUI P6-C 
  • LUEI BAO XSERN P4-B